Plán akcí na rok 2023 je stále neúplný. Podrobněji o akcích budeme informovat na našem Facebooku.
Spolek „Klášter Chotěšov“ zajišťuje komentované prohlídky kláštera, které se konají od 30. dubna 2023 každou neděli od 13:00 a od 15:00 hod.
Časy prohlídek v ostatní dny najdete na stránkách Správy kláštera premonstrátek Chotěšov
Stálá expozice: historie kláštera a obce, Sdružení dobrovolných hasičů Plzeňského kraje, sochy L. Seefried-Matějkové, papírové modely historických staveb, modely letecké a obrněné techniky, F. X. Margold.
Prvním z vystavujících je Mgr. Zdeněk Klička z Nýřan. Navštěvoval seminář Estetické výchovy a kurzy kresby na Gymnáziu v Plasích pod vedením profesora Jana Součka. Absolvoval v roce 2000 na pedagogické fakultě v ateliéru malby pod vedením Doc. ak. mal. Naděždy Škardové a Doc. Milana Hese. Státní zkoušku z Dějin umění a kultury složil u ak. malíře Jaroslava Zapletala.
Jak sám Zdeněk Klička říká „ Od mládí jsem rád kreslil a maloval. Poprvé jsem se setkal s autentickým výtvarným vyjádřením na Gymnáziu v Plasích, kde jsem navštěvoval seminář Estetiky, jejichž součástí byly i praktické hodiny malování a návštěvy galerií, muzeí nebo kostelů. Po absolvování gymnázia následovala Západočeská univerzita, kde jsem se dostal ke studiu výtvarného oboru pod vedením zkušených pedagogů a činných umělců, jejichž umělecká práce přesahovala i do zahraničí“.
V Chotěšově Zdeněk Klička vystaví své práce z období několika posledních let. Vernisáž výstavy proběhne v kapitulní síni konventu 7. 5. 2023 od 17 hod. Výstava potrvá do 16. 7. 2023. Pozvánka na výstavu
7. 5. 2023 - 29. 10. 2023
Výstava československého filmového plakátu
Výstava československého filmového plakátu
Výstava Československého filmového plakátu představí průřez touto zajímavou tvorbou od konce sedmdesátých let do počátku let devadesátých dvacátého století. Zvláště v období takzvané normalizace byla tato tvorba pro mnohé výtvarníky jedinou možností veřejného uplatnění. Mnohdy i pod cizím jménem, či na přímluvu na patřičných místech. Přesto bylo toto období právě pro tento výtvarný žánr velice úspěšné. Svědčí o tom i mnohé ocenění z filmových festivalů celého světa. Jména jako Vyleťalová či Vlach jsou dodnes pojmem.
V Chotěšově budou zastoupeny tři desítky filmových plakátů a myslím že další přidanou hodnotou budou vzpomínky dříve narozených na dobu svého mládí, kdy byly tyto filmy promítány. Dále bude možné shlédnout zápisovou knihu kina z Chotěšova, kde první zápisy jsou již z roku 1945.
Tato výstava bude věnována panu Mgr. Janu Kastnerovi, někdejšímu řediteli zdejší Z. Š. a odborníkovi v oboru kinematografie.
Propagační plakát k této výstavě je prací žáků místní Z.Š. pod vedením ředitelky Mgr. Jaroslavy Studničkové.
Zahájení této výstavy se uskuteční 7. 5. od 17 hodin v kapitulní síni konventu. Výstava potrvá po celou sezonu do 29. 10. 2023.
VDalší vystavující bude Sylvie Choisnel z Francie. Tato výtvarnice dlouhodobě žije v Praze a momentálně pracuje pro filmové studio Barrandov. Sylvie Choisnel vystudovala Fakultu umění v Paříži, Národní školu výtvarného umění v Paříži a je Akademickou sochařkou. V Chotěšově představí drobné plastiky, grafiku, kresby i malbu.
Výstava této výtvarnice bude zahájena vernisáží 21. 7. 2023, výstava potrvá do 29. 10. 2023.
21. 7. 2023 - 29. 10. 2023
Josef Kroc
Josef Kroc
Kdo by neznal malby na fasádách domů a firem v Chotěšově, které již po desetiletí pro nás vytváří pan Josef Kroc z Mantova. Pochází z rodiny s letitou hornickou tradicí, ve které sám na přání svého otce pokračoval. V roce 1962 tak absolvoval hornické učiliště. Výtvarnou tvorbu má v oblibě od útlého mládí, když již na základní škole mu jeho třídní učitelka, paní Jungerová doporučovala, aby se pro svůj talent malování věnoval. Výtvarnou průpravu získal čtyřletým studiem na LŠU v Plzni u malíře, grafika, ilustrátora a výtvarného pedagoga Lumíra Topinky.
Průřez jeho mnohaletým dílem si bude možné prohlédnout od 21. 7. do 29. 10. 2023 ve výstavním sále A. Borna v budově konventu.
stálé výstavy
Ludmila Seefried-Matějková – sochy, plastiky, pozměněná expozice pro rok 2023
Ludmila Seefried-Matějková a její sochařská expozice v Chotěšově
Pro výstavní sezonu 2023 bude také pozměněna sochařská expozice L. Seefried-Matějkové. Expozice bude doplněna přípravnými kresbami, dále na samostatných panelech návštěvník najde fotografickou dokumentaci k venkovním plastikám, které L. Seefried-Matějková měla možnost instalovat například v tehdejším Západním Berlíně.
Sochařka L. Seefried-Matějková se narodila v roce 1938 v Heřmanově Městci. Vystudovala Výtvarnou školu v Praze, obor sochařství u prof. M. Uchytilové-Kučové. Od roku 1973 pracuje jako samostatná sochařka v Berlíně. Má za sebou samostatné i skupinové výstavy v Německu, Rakousku, Velké Británii, Polsku, Dánsku i v České Republice. Po mnoha desetiletích strávených v zahraničí, se L. Seefried-Matějková vrací do České Republiky a zároveň přiváží své celoživotní sochařské dílo.
Spolek Klášter Chotěšov, pod vedením Ing. arch. Jana Soukupa z Plzně, spolu s obcí Chotěšov, oslovil L. Seefried-Matějkovou s možností uložení i vystavení těchto děl v prostorách, po vzájemném setkání paní Seefried - Matějková nabízené prostory přijala. Vznikla tak expozice, která se bude v určitých časových intervalech proměňovat.
Touto instalací získal klášter další pomyslný výstavní rozměr. Vzhledem k tomu, že práce L. Seefried-Matějkové jsou plné duševních podnětů, spadajících až k intimnosti lidského života a konání, jedinečně tak dotváří pocity, které toto prostředí vyvolává. Velká část figurálních prací, jsou v životních velikostech, což je další atribut, který do rozlehlých prostor konventu patří. Vždyť sochy život kláštera provázely po celá staletí.
Věříme, že právě tato sochařská expozice bude dalším důvodem, proč se do kláštera v Chotěšově podívat a zároveň si odnést nevšední vizuální i duševní zážitek.
Sochařská expozice Ludmily Seefried-Matějkové je možné navštívit jak ve dnech otevřeného kláštera, tak na objednávku ve dnech pracovních.
papírové modely historických budov, modely letecké a obrněné techniky
Výstavy modelů
V Chotěšově je možné navštívit nejen výstavy výtvarné, ale také výstavy pro poučení. Z velké části jsou tyto výstavy zacílené na dětského návštěvníka.
Jistě takřka každý zkoušel ve svém mládí modelařit. Někomu to vydrželo i do věku dospělosti. To je případ jednoho z členů spolku Klášter Chotěšov, který dokáže s ohromující trpělivostí a přesností tvořit historická středověká města, zámky či hrady z papíru. Na několik rozměrných modelů se v Chotěšově můžete podívat.
Další zcela novou expozicí je 250 modelů letecké a obrněné techniky. Ve třech sálech je možné projít dějinami této válečné techniky za posledních 100 let. Veškeré vystavené modely mají své přesné vojenské pojmenování a zařazení. Vše je doplněno dobovými plakáty a nápisy.
stálá expozice Františka Xavera Margolda
Stálá expozice Františka Xavera Margolda
Od 5.5. 2022 se v konventu otevírá stálá expozice Františka Xavera Margolda. F. X. Margold se narodil v Chotěšově v roce 1887 a postupně se vypracoval až na stavitele, který se společně s Kamilem Hilbertem podílel na dostavbě katedrály sv. Víta ve dvacátých letech dvacátého století. Byl také malířem, zejména vynikal v technice akvarelu. V expozici F. X. Margolda v Chotěšově se setkáte s kopiemi tří desítek jeho obrazů, životopisnými daty ale také se snímky od Josefa Sudka, který celou dostavbu sv. Víta nafotografoval.
Na chodbách přízemí konventu bude možné zhlédnout výstavu děl MUDr. Štěpánky Staňkové.
Co o sobě prozradila autorka: Olejomalbou se zabývám od r.2018. Kreslila jsem ráda v dětství, ale uzavřela se pro nedostatek nápadů. Nebyl důvod pokračovat.
V roce 2018 tvorba vyvstala jako prosté uvolnění z denních povinností a touha po objevování nového nebo spíše toho, co ve mně bylo utlumeno. Kreativita. Vyjádření bez omezení, pokud si jej dovolím. Způsobem, který nenese následků. Tohle jistě vyvstává z mé chirurgické práce, která je ovlivněna vysokou mírou přímé zodpovědnosti vůči jedinci. Malování je vlastně hra, popustíte uzdu fantazii a uvolníte pocity - a zachytíte prožitek přítomného okamžiku. Olejomalba nabízí kouzelnou hru s barvami, jejich mísení, doplňování, postupné překrývání, vzájemné kontrasty, vymezování hranic, objevování vzdáleností. K tomu jako nástroje používáte štětce a špachtle různých tvarů.
Zjistila jsem, že mě těší si užívat svobodné tvorby, která dokáže vyjádřit moje vlastní pocity, zaznamenává události, které se mě dotýkají a prostor, ve kterém se pohybuji.
Užívám si času, při kterém tvořím. A stejně si užívám, pokud někdo před obrazem procítí podobné nebo ho zaujme cokoliv a vnitřně se zastaví, vyladí.
Vážení návštěvníci, jak vidíte také v letošní sezoně bude možné v klášteře mimo jiných kulturních akcí, shlédnout několik hodnotných výtvarných výstav. Přáním pořadatelů i autorů výstav je zpříjemnit vám čas strávený v klášteře a zároveň tuto jedinečnou památku ještě více zviditelnit mezi veřejností v širokém okolí. Za vaši návštěvu vám děkujeme.